EvaPig - en to sv translation catalogue (380 entries)

en: %s: file not found
sv: %s: filen hittas inte

note: Classes
en: (All)
sv: (Alla)

note: FormFeedEdition..PanelMain..SpeedButtonAppend..Hint
en: Add the current ingredient to the diet
sv: Lägg till denna råvara i fodret

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelTruie1..Caption FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelTruie2..Caption FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelTruie3..Caption FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAzote..LabelTruie4..Caption FormFeedEdition..PanelMain..Grou
en: Adult pig
sv: Sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsAla_MAT..DisplayLabel
en: Ala / crude protein
sv: Ala / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdAla..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsAlad..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsAlad..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Alad
sv: smbAla

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Alanine
sv: Alanin

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxAA..Caption FormIngredientEditionCopy..PanelMain..GroupBoxAA..Caption FormIngredientEditionOriginal..PanelMain..GroupBoxAA..Caption FormOptions..LabelAA..Caption
en: Amino acids
sv: Aminosyror

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxType0....Items.Strings
en: Amino acids profiles
sv: Aminosyraprofiler

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..LabelIdealProtein..Hint
en: Amino acids profiles (digestible amino acid / digestible lysine)
sv: Aminosyraprofiler (sis aminosyra / sislysin)

en: Are sure you want to delete this record?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta dokument?

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsArg_MAT..DisplayLabel
en: Arg / crude protein
sv: Arg / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdArg..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsArgd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsArgd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Argd
sv: smbArg

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Arginine
sv: Arginin

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMM..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsMM..DisplayLabel FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxProximal0....Items.Strings FormFeedCharts..PageC
en: Ash
sv: Aska

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsAsp_MAT..DisplayLabel
en: Asp / crude protein
sv: Asp / råprotein

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Aspartic acid
sv: Asparaginsyra

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdAsp..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsAspd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsAspd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Aspd
sv: smbAsp

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsCa_Pd..DisplayLabel FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelCa_Pd..Caption
en: Ca / dP
sv: Ca / sisP

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxMinerals0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxMinerals1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsCompari
en: Calcium
sv: Kalcium

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsCa..DisplayLabel FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelCa..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelCa..Caption FormIngredientsList..PageControlLists..TabSheetMinerals..DBGridMinerals......Title.Caption
en: Calcium (Ca)
sv: Kalcium (Ca)

note: FormFeedsList..ActionListButtons..ActionEval..Caption
en: Calculator
sv: Kalkylator

note: FormComment..ActionListButtons..ActionCancel..Caption FormComment..ActionListButtons..ActionCancel..Hint FormFeedCreation..ActionListButtons..ActionCancel..Caption FormFeedCreation..ActionListButtons..ActionCancel..Hint FormFeedEdition..ActionListButtons..ActionCancel..Caption FormFeedEdition..Actio
en: Cancel
sv: Ångra

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzClass..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsClass..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsClassName..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDa
en: Class
sv: Kategori

note: FormFeedCharts..ActionListButtons..ActionClose..Caption FormFeedCharts..ActionListButtons..ActionClose..Hint FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionClose..Caption FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionClose..Hint FormFeedsCharts..ActionListButtons..ActionClose..Caption FormFeedsCharts..ActionLi
en: Close
sv: Stäng

note: FormComment..Caption DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzComment..FieldName FormFeedEdition..ActionListButtons..ActionComment..Caption FormFeedEdition..ActionListButtons..ActionComment..Hint FormIngredientEditionCopy..ActionListButtons..ActionComment..Caption FormIngredi
en: Comment
sv: Kommentar

note: FormFeedCreation..LabelDescription..Caption FormFeedDetail..PanelMain..LabelDescription..Caption FormIngredientCreation..PanelHead..LabelDefinition..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..LabelDefinition..Caption
en: Comments
sv: Kommentarer

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..LabelConcentration..Caption
en: Concentration
sv: Koncentration

note: FormMain..BitBtnOptions..Hint
en: Configuration of units for displaying
sv: Konfigurering av värden som skall visas

note: FormChartHReport..QuickRepChart..DetailBand1..QRChart1..QRDBChart1....Legend.Title.Text.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..Chart1....Legend.Title.Text.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart2..Chart2
en: Contribution of ingredients
sv: Bidrag från råvaror

note: Copie basée sur un modèle
en: Copy of "%s"
sv: Kopia av "%s"

note: FormFeedsList..ActionListButtons..ActionCreate..Caption FormIngredientsList..ActionListButtons..ActionCreate..Caption
en: Create
sv: Skapa

note: FormFeedsList..ActionListButtons..ActionCreate..Hint FormIngredientsList..ActionListButtons..ActionCreate..Hint
en: Create a new diet
sv: Skapa ett nytt foder

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..Caption
en: Create from chemical composition
sv: Skapa från kemisk sammansättning

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetCopy..Caption
en: Create using a reference (recommended)
sv: Skapa med hjälp av en referens (rekommenderas)

note: FormMain..BitBtnCredits..Caption
en: Credits
sv: Upphov

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..Caption FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..Caption FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChartSelection..Caption
en: Criteria selection
sv: Val av kriterier

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMG..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsMG..DisplayLabel FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxProximal0....Items.Strings FormFeedCharts..PageC
en: Crude fat
sv: Råfett

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsCB..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsCB..DisplayLabel FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxProximal0....Items.Strings FormFeedCharts..PageC
en: Crude fibre
sv: Växttråd

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMAT..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsMAT..DisplayLabel FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxProximal0....Items.Strings FormFeedCharts..Pag
en: Crude protein
sv: Råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsCys_MAT..DisplayLabel
en: Cys / crude protein
sv: Cys / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdCys..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsCysd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsCysd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Cysd
sv: smbCys

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Cysteine
sv: Cystein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsEDt..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsEDt..DisplayLabel
en: DE, adult pig
sv: SE , sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsEDt_EDc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsEDt_EDc..DisplayLabel
en: DE, adult pig / DE, growing pig
sv: SE, sugga/ SE, växande gris

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsEDc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsEDc..DisplayLabel
en: DE, growing pig
sv: SE, växande gris

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetComposition..ClientDataSetCompositionMS..DisplayLabel sur matière sèche PanelButtons.Font.Size := PanelButtons.Font.Size + 2;
en: DM
sv:  i TS

note: FormIngredientsList..GroupBoxFilters..CheckBoxDatabase..Caption
en: Database
sv: Databas

note: FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionDelete..Caption FormIngredientDetail..ActionListButtons..ActionDelete..Caption
en: Delete
sv: Ta bort

note: FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionDelete..Hint
en: Delete the current diet
sv: Ta bort detta foder

note: FormIngredientDetail..ActionListButtons..ActionDelete..Hint
en: Delete the current ingredient
sv: Ta bort den här råvaran

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsDescription..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..DBMemoDescription..DataField
en: Description
sv: Beskrivning

note: FormFeedDetail..Caption Titres
en: Diet
sv: Foder

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..LabelDiet1..Caption FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetChartsComparison..GroupBoxFeed1..Caption
en: Diet #1
sv: Foder #1

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..LabelDiet2..Caption FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetChartsComparison..GroupBoxFeed2..Caption
en: Diet #2
sv: Foder #2

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..LabelDiet3..Caption FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetChartsComparison..GroupBoxFeed3..Caption
en: Diet #3
sv: Foder #3

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..LabelDiet4..Caption FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetChartsComparison..GroupBoxFeed4..Caption
en: Diet #4
sv: Foder #4

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..LabelDiet5..Caption
en: Diet #5
sv: Foder#5

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..LabelDiet6..Caption
en: Diet #6
sv: Foder #6

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..Caption
en: Diet composition
sv: Fodersammansättning

note: FormFeedCreation..Caption
en: Diet creation
sv: Skapa foder

note: FormFeedCharts..Caption
en: Diet graphs
sv: Foderdiagram

note: FormFeedEdition..Caption
en: Diet modification
sv: Ändring av foder

note: FormFeedsList..Caption FormMain..BitBtnFeeds..Caption
en: Diets
sv: Foder

note: FormFeedsCharts..Caption
en: Diets comparison graphs
sv: Diagram för jämförelser av foder

note: FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxAA..LabeldAA..Caption FormIngredientEditionOriginal..PanelMain..GroupBoxAA..LabeldAA..Caption
en: Digestibility
sv: Smältbarhet

note: FormIngredientsList..PageControlLists..TabSheetdAA..Caption
en: Digestibility of amino acids
sv: Smältbarhet (sis) av aminosyror

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..LabelAADig..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxAA..LabelAADig..Caption
en: Digestible
sv: Smältbart(sis)

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPd..DisplayLabel FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelPd..Caption
en: Digestible P (dP)
sv: Smältbart P (smbP)

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxType0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxType1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..Gro
en: Digestible amino acids
sv: Smältbara (sis) aminosyror

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelED..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelED..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelED..Caption
en: Digestible energy (DE)
sv: Smältbar energi (SE)

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxEnergy0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxEnergy1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison.
en: Digestible energy (adult pig)
sv: Smältbar energi (sugga)

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxEnergy0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxEnergy1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison.
en: Digestible energy (growing pig)
sv: Smältbar energi (växande)

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelLysd_EN..Hint FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxAzote..LabelLysd_EN..Hint
en: Digestible lysine / NE
sv: Smältbart(sis) lysin / NE

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxRatios0....Items.Strings
en: Digestible lysine / Net energy (adult pig)
sv: Smältbart(sis) lysin / Nettoenergi (sugga)

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxRatios0....Items.Strings
en: Digestible lysine / Net energy (growing pig)
sv: Smältbart(sis) lysin / Nettoenergi (växande)

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxMinerals0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxMinerals1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsCompari
en: Digestible phosphorus
sv: Smältbar fosfor

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelPd_EN..Hint
en: Digestible phosphorus / NE
sv: Smältbar fosfor / NE

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxRatios0....Items.Strings
en: Digestible phosphorus / Net energy (adult pig)
sv: Smältbar fosfor / Nettoenergi (sugga)

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxRatios0....Items.Strings
en: Digestible phosphorus / Net energy (growing pig)
sv: Smältbar fosfor / Nettoenergi (växande)

note: FormIngredientsList..GroupBoxFilters..LabelFilteredClass..Caption FormIngredientsList..GroupBoxFilters..LabelFilteredDatabase..Caption FormIngredientsList..GroupBoxFilters..LabelFilteredName..Caption
en: Disabled
sv: Stängd

note: FormMain..BitBtnLegal..Caption
en: Disclaimer
sv: Friskrivningsklausul

note: FormFeedsList..ActionListButtons..ActionView....Hint FormIngredientsList..ActionListButtons..ActionView....Hint
en: Display chemical and nutritional characteristics of the current diet
sv: Visa kemiska och näringsmässiga egenskaper hos det aktuella fodret

note: FormFeedsList..ActionListButtons..ActionGraphs..Hint
en: Display diets comparison graphs
sv: Visa jämförelsediagram för foder

note: FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionGraphs..Hint
en: Display graphs of the current diet
sv: Visa jämförelsediagram för aktuell råvara

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMS..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMS2..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsMS..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds
en: Dry matter
sv: Torrsubstans

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabeldE..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabeldE..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabeldE..Caption
en: Ed (DE / GE)
sv: smbE (SE / BE)

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdEt..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsdEt..DisplayLabel
en: Ed, adult pig
sv: smbE, sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdEc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsdEc..DisplayLabel
en: Ed, growing pig
sv: smbE, växande gris

en: Enabled
sv: Öppen

note: FormIngredientEditionCopy..PanelMain..GroupBoxEnergy..Caption FormIngredientEditionOriginal..PanelMain..GroupBoxEnergy..Caption
en: Energy
sv: Energi

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsBonus..DisplayLabel FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxBonus..Caption FormIngredientEditionCopy..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelBonus..Caption FormIngredientEditionOriginal..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelBonus..Caption Form
en: Energy bonus
sv: Energibonus

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsBonusT..DisplayLabel
en: Energy bonus, adult pig
sv: Energibonus, sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsBonusC..DisplayLabel
en: Energy bonus, growing pig
sv: Energibonus, växande gris

note: FormPredictionCreate..Caption FormPredictionDetail..Caption
en: Energy calculator
sv: Energiberäkning

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxType0....Items.Strings
en: Energy ratios
sv: Energiförhållanden

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..Caption FormFeedsList..PageControlLists..TabSheetEnergyUtilization..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..Caption FormIngredientsList..PageControlLists..TabSheetEnergyUtilization..Caption FormPredictionDetail..PanelM
en: Energy utilization
sv: Energiutnyttjande

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxType0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxType1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..Gro
en: Energy values
sv: Energivärde

note: FormMain..LabelMain..Caption
en: Energy, protein and mineral values
sv: Värden för energi, protein och mineralämnen

note: FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionXML..Hint FormPredictionDetail..ActionListButtons..ActionXML..Hint
en: Export data from the current diet
sv: Exportera data från det befintliga fodret

note: FormIngredientDetail..ActionListButtons..ActionXML..Hint
en: Export data from the current ingredient
sv: Exportera data från den befintliga råvaran

note: FormFeedDetail..SaveDialogExport..Title FormIngredientDetail..SaveDialogExport..Title FormPredictionDetail..SaveDialogExport..Title
en: Export data to Excel
sv: Exportera data till Excel

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAzote..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxAzote..LabeldN..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxAzote..Caption
en: Faecal nitrogen digestibility
sv: Fekal kvävesmältbarhet

note: FormIngredientsList..GroupBoxFilters..Caption
en: Filters
sv: Filter

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsEB..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsEB..DisplayLabel
en: GE
sv: BE

note: FormOptions..LabelExpression..Caption
en: General expression
sv: Generellt uttryck

note: FormFeedDetail..RvSystemReport..SystemFiler.StatusFormat FormIngredientDetail..RvSystemReport..SystemFiler.StatusFormat FormPredictionDetail..RvSystemReport..SystemFiler.StatusFormat
en: Generating page %p
sv: Skapar sida %p

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsGlu_MAT..DisplayLabel
en: Glu / crude protein
sv: Glu / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdGlu..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsGlud..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsGlud..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Glud
sv: smbGlu

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Glutamic acid
sv: Glutaminsyra

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsGly_MAT..DisplayLabel
en: Gly / crude protein
sv: Gly / råprotein

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Glycine
sv: Glycin

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdGly..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsGlyd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsGlyd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Glyd
sv: smbGly

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..LabelType..Hint FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..DBLookupComboBoxPhytase..Hint
en: Grams digestible phosphorus for 500 IU phytase
sv: Gram smältbart fosfor för 500 IU fytas

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..Caption
en: Graph #1
sv: Diagram #1

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart2..Caption
en: Graph #2
sv: Diagram #2

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart3..Caption
en: Graph #3
sv: Diagram #3

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart4..Caption
en: Graph #4
sv: Diagram #4

note: FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionGraphs..Caption FormFeedsList..ActionListButtons..ActionGraphs..Caption
en: Graphs
sv: Diagram

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..Caption FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetChartsComparison..Caption
en: Graphs comparison
sv: Diagramjämförelse

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxEnergy0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxEnergy1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison.
en: Gross energy
sv: Bruttoenergi

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelEB..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelEB..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelEB..Caption
en: Gross energy (GE)
sv: Bruttoenergi (BE)

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelCrois1..Caption FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelCrois2..Caption FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelCrois3..Caption FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAzote..LabelCrois4..Caption FormFeedEdition..PanelMain..Grou
en: Growing pig
sv: Växande gris

note: FormFeedCharts..ActionListButtons..ActionHelp..Caption FormFeedCharts..ActionListButtons..ActionHelp..Hint FormFeedCreation..ActionListButtons..ActionHelp..Caption FormFeedCreation..ActionListButtons..ActionHelp..Hint FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionHelp..Caption FormFeedDetail..ActionListB
en: Help
sv: Hjälp

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsHis_MAT..DisplayLabel
en: His / crude protein
sv: His / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdHis..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsHisd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsHisd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Hisd
sv: smbHis

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Histidine
sv: Histidin

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..LabelConcentration..Hint FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..DBEditPhytaseConcentration..Hint
en: IU/g phytase
sv: IU/g fytas

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..LabelIncorporation..Hint FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..DBEditPhytaseIncorporation..Hint
en: IU/kg feed
sv: IU/kg foder

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep5..LabelEBComment....Caption
en: If you are not sure of this, leave it blank and it will be calculated
sv: Om du är osäker på det här, lämna blankt och det beräknas

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep5..LabelMGComment....Caption
en: If you do not have this information, you must provide the gross energy value
sv: Om denna information saknas måste bruttenergivärdet anges

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsIle_MAT..DisplayLabel
en: Ile / crude protein
sv: Ile / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdIle..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsIled..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsIled..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Iled
sv: smbIle

note: FormPredictionCreate..GroupBoxStep4..LabeldMOv..Hint FormPredictionCreate..GroupBoxStep4..ValidateEditdMOv..Hint
en: In vitro digestibility of organic matter
sv: Invitrosmältbarhet för organisk substans

note: FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxProximal..LabelMOdv..Hint FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxProximal..EditMOdv..Hint
en: In vitro digestible organic matter
sv: Invitrosmältbar organisk substans

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..LabelIncorporation..Caption
en: Incorporation
sv: Inblandning

en: Incorporation level
sv: Inblandningsnivå

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetComposition..ClientDataSetCompositionIngredient..FieldName FormIngredientDetail..Caption
en: Ingredient
sv: Råvara

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxProximal0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxProximal1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsCompari
en: Ingredient composition
sv: Råvarusammansättning

note: FormIngredientCreation..Caption
en: Ingredient creation
sv: Skapa ny råvara

note: FormIngredientEditionCopy..Caption FormIngredientEditionOriginal..Caption
en: Ingredient modification
sv: Ändring av råvara

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxIngredients..Caption FormIngredientsList..Caption FormMain..BitBtnIngredients..Caption
en: Ingredients
sv: Råvaror

en: Invalid data format
sv: Ogiltigt dataformat

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Isoleucine
sv: Isoleucin

note: Titre
en: Label
sv: Märkning

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsLeu_MAT..DisplayLabel
en: Leu / crude protein
sv: Leu / råprotein

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Leucine
sv: Leucin

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdLeu..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsLeud..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsLeud..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Leud
sv: smbLeu

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetComposition......DescFields DataModuleDeclaration..ClientDataSetComposition..ClientDataSetCompositionLevel..FieldName FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..DBGridComposition......FieldName
en: Level
sv: Nivå

note: FormOptions..LabelIncorporation..Caption
en: Level of incorporation
sv: Inblandning

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsLys_MAT..DisplayLabel
en: Lys / crude protein
sv: Lys / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdLys..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsLysd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsLysd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Lysd
sv: smbLys

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Lysine
sv: Lysin

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelEM_ED..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelEM_ED..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelEM_ED..Caption
en: ME / DE
sv: OE / SE

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsEMt_EDt..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsEMt_EDt..DisplayLabel
en: ME / DE, adult pig
sv: OE / SE, sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsEMc_EDc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsEMc_EDc..DisplayLabel
en: ME / DE, growing pig
sv: OE / SE, växande

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsEMt..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsEMt..DisplayLabel
en: ME, adult pig
sv: OE, sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsEMt_EMc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsEMt_EMc..DisplayLabel
en: ME, adult pig / ME, growing pig
sv: OE, sugga / OE, växande

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsEMc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsEMc..DisplayLabel
en: ME, growing pig
sv: OE, växande

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxPresentation..ComboBoxPresentation....Items.Strings FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelFarine..Caption FormIngredientEditionCopy..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelFarine..Caption FormIngredientEditionOriginal..PanelMain..GroupBoxMinerals..Lab
en: Mash
sv: Mjöl

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMet_MAT..DisplayLabel
en: Met / crude protein
sv: Met / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMetCys_MAT..DisplayLabel
en: Met+Cys / crude protein
sv: Met+Cys / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdMetCys..DisplayLabel
en: Met+Cysd
sv: smbMet+Cys

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelEM..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelEM..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelEM..Caption
en: Metabolisable energy (ME)
sv: Omsättbar energi (OE)

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxEnergy0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxEnergy1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison.
en: Metabolisable energy (adult pig)
sv: Omsättbar energi  (sugga)

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxEnergy0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxEnergy1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison.
en: Metabolisable energy (growing pig)
sv: Omsättbar energi  (växande gris)

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdMet..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMetd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsMetd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Metd
sv: smbMet

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Methionine
sv: Metionin

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Methionine + Cysteine
sv: Metionin + Cystein

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxType0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxType1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..Gro
en: Minerals
sv: Mineralämnen

note: FormFeedEdition..PanelMain..LabelWarning....Caption FormIngredientEditionOriginal..PanelMain..LabelWarning....Caption
en: Missing chemical or nutritional values for an ingredient will not be calculated in diets that include this ingredient
sv: Kemiska och näringsmässiga parametrar som saknas för en råvara kommer inte att beräknas i foder som innehåller denna råvara

note: FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionModify..Caption FormIngredientDetail..ActionListButtons..ActionModify..Caption
en: Modify
sv: Ändra

note: FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionModify..Hint
en: Modify diet formulation
sv: Ändra fodersammansättning

note: FormIngredientDetail..ActionListButtons..ActionModify..Hint
en: Modify the current ingredient
sv: Ändra denna råvara

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..SpeedButtonDown..Hint
en: Move down the current item
sv: Flytta ner aktuell uppgift

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..SpeedButtonUp..Hint
en: Move up the current item
sv: Flytta upp aktuell uppgift

note: FormIngredientsList..LabelWarning....Caption
en: NB: values in italics represent information which has been inherited from reference tables since it has not been filled in
sv: NB: kursiv text indikerar information som har tagits från referenstabellen eftersom inga värden har angivits

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelEN_EM..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelEN_EM..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelEN_EM..Caption
en: NE / ME
sv: NE / OE

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsENt_EMt..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsENt_EMt..DisplayLabel
en: NE / ME, adult pig
sv: NE / OE, sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsENc_EMc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsENc_EMc..DisplayLabel
en: NE / ME, growing pig
sv: NE / OE, växande

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsENt..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsENt..DisplayLabel
en: NE, adult pig
sv: NE, sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsENt_ENc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsENt_ENc..DisplayLabel
en: NE, adult pig / NE, growing pig
sv: NE, sugga / NE, växande

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsENc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsENc..DisplayLabel
en: NE, growing pig
sv: NE, växande

note: FormChartHReport..QuickRepChart..DetailBand1..QRChart1..QRDBChart1....Title.Text.Strings FormComment..LabelName..Caption DataModuleDeclaration..ClientDataSetClasses..ClientDataSetClassesName..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzName..FieldName DataModuleDeclara
en: Name
sv: Namn

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAzote..LabeldN..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxAzote..LabeldN..Caption
en: Nd
sv: smbN

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdNt..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsdNt..DisplayLabel
en: Nd, adult pig
sv: smbN, sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdNc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsdNc..DisplayLabel
en: Nd, growing pig
sv: smbN, växande

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelEN..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelEN..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelEN..Caption
en: Net energy (NE)
sv: Nettoenergi (NE)

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxEnergy0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxEnergy1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison.
en: Net energy (adult pig)
sv: Nettoenergi (sugga)

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxEnergy0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxEnergy1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison.
en: Net energy (growing pig)
sv: Nettoenergi (växande)

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep1..ButtonNext..Caption FormPredictionCreate..GroupBoxStep1..ButtonNext..Caption
en: Next
sv: Nästa

note: FormMain..BitBtnFeeds..Hint
en: Nutritional value of diets
sv: Näringsvärde hos foder

note: FormMain..BitBtnIngredients..Hint
en: Nutritional value of ingredients
sv: Näringsvärde hos råvaror

note: FormPredictionCreate..GroupBoxStep4..LabeldMOv..Caption
en: OMdv
sv: smbOSv

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsSource..DisplayLabel FormIngredientDetail..PanelMain..PanelHead..LabelSource..Caption
en: Origin
sv: Ursprung

note: Création originale Traduire les matières premières
en: Original item
sv: Ursprunglig uppgift

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..Chart0..SeriesPie..OtherSlice.Text
en: Others
sv: Övriga

note: FormFeedDetail..RvSystemReport..TitleSetup FormIngredientDetail..RvSystemReport..TitleSetup FormPredictionDetail..RvSystemReport..TitleSetup
en: Output options
sv: Output-möjligheter

en: PPS file type is not supported
sv: PPS filtyp stödjs inte

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..DBEditPd..DataField FormFeedsList..PageControlLists..TabSheetMinerals..DBGridMinerals......FieldName FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabeldP..Caption
en: Pd
sv: smbP

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdPphy..DisplayLabel
en: Pd, mash
sv: smbP, mjöl

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdP..DisplayLabel
en: Pd, pellet
sv: smbP, pellets

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxPresentation..ComboBoxPresentation....Items.Strings FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelGranule..Caption FormIngredientEditionCopy..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelGranule..Caption FormIngredientEditionOriginal..PanelMain..GroupBoxMinerals..L
en: Pellet
sv: Pellets

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzPhe..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsPhe..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPhe..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBEditPhe..DataFi
en: Phe
sv: Fen

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsPhe_MAT..DisplayLabel
en: Phe / crude protein
sv: Fen / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsPheTyr..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPheTyr..DisplayLabel FormFeedsList..PageControlLists..TabSheetAADig..DBGridAADig......Title.Caption FormIngredientsList..PageControlLists..TabShe
en: Phe+Tyr
sv: Fen+Tyr

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsPheTyr_MAT..DisplayLabel
en: Phe+Tyr / crude protein
sv: Fen+Tyr / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdPheTyr..DisplayLabel
en: Phe+Tyrd
sv: smbFen+Tyr

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdPhe..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsPhed..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPhed..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Phed
sv: smbFen

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Phenylalanine
sv: Fenylalanin

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Phenylalanine + Tyrosine
sv: Fenylalanin + Tyrosin

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxMinerals0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxMinerals1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsCompari
en: Phosphorus
sv: Fosfor

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsP..DisplayLabel FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelP..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelP..Caption FormIngredientsList..PageControlLists..TabSheetMinerals..DBGridMinerals......Title.Caption
en: Phosphorus (P)
sv: Fosfor (P)

note: FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelDigP..Caption FormIngredientEditionCopy..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabeldP..Caption FormIngredientEditionOriginal..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabeldP..Caption FormIngredientsList..PageControlLists..TabSheetdP..Caption
en: Phosphorus digestibility
sv: Fosforns smältbarhet

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPresentation..DisplayLabel FormFeedDetail..PanelMain..PanelHead..LabelPresentation..Caption FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxPresentation..Caption
en: Physical form
sv: Fysikalisk form

note: Phytase (taux d'incorporation) Phytase (Phosphore digestible) Phytase
en: Phytase
sv: Fytas

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPhytaseId..DisplayLabel
en: Phytase ID
sv: Fytas ID

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPhytaseConcentration..DisplayLabel
en: Phytase concentration
sv: Fytaskoncentration

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPhytaseIncorporation..DisplayLabel
en: Phytase incorporation
sv: Fytasinblandning

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPhytaseLevel..DisplayLabel
en: Phytase level
sv: Fytasnivå

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..Caption
en: Phytase supplementation
sv: Fytastillsats

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPhytaseType..DisplayLabel
en: Phytase type
sv: Typ av fytas

note: FormFeedsList..ActionListButtons..ActionEval..Hint
en: Prediction of diets energy value from chemical composition
sv: Beräkning av energi i foder från kemisk sammansättning

note: FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionPrint..Caption FormIngredientDetail..ActionListButtons..ActionPrint..Caption FormPredictionDetail..ActionListButtons..ActionPrint..Caption
en: Print
sv: Skriv ut

note: FormFeedDetail..ActionListButtons..ActionPrint..Hint FormPredictionDetail..ActionListButtons..ActionPrint..Hint
en: Print the report of the current diet
sv: Skriv ut information om aktuellt foder

note: FormIngredientDetail..ActionListButtons..ActionPrint..Hint
en: Print the report of the current ingredient
sv: Skriv ut information om aktuell råvara

note: FormFeedDetail..RvSystemReport..SystemPrinter.StatusFormat FormIngredientDetail..RvSystemReport..SystemPrinter.StatusFormat FormPredictionDetail..RvSystemReport..SystemPrinter.StatusFormat
en: Printing page %p
sv: Utskriftsida %p

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsPro_MAT..DisplayLabel
en: Pro / crude protein
sv: Pro / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdPro..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsProd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsProd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Prod
sv: smbPro

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..LabelIdealProtein..Caption
en: Profile
sv: Profil

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Proline
sv: Prolin

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxType0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxType1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..Gro
en: Proximate analysis
sv: Råanalys

note: FormMain..BitBtnQuit..Caption
en: Quit
sv: Avsluta

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelRatio..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelRatio..Caption FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxEnergy..LabelRatio..Caption
en: Ratio
sv: Kvot

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetCopy..GroupBoxCopyStep1..LabelModel..Caption FormIngredientEditionCopy..PanelHeader..LabelModel..Caption
en: Reference
sv: Referens

note: FormIngredientsList..GroupBoxFilters..ComboBoxDatabase....Items.Strings
en: Reference tables
sv: Referenstabell

note: Erreur
en: Reference tables of composition and nutritional values of feed materials for pigs
sv: Referenstabeller med kemiska sammansätttning och näringsvärden för råvaror till grisar

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..LabelRemain..Caption
en: Remainder
sv: Återstår

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..LabelOptionComment....Caption
en: Remark: without crude fat and starch, only the digestibility values will be calculated
sv: Anm.; utan råfett och stärkelse kommer endast smältbarheterna att beräknas

note: FormFeedEdition..PanelMain..SpeedButtonDelete..Hint
en: Remove the current item from the diet
sv: Ta bort den aktuella informationen från fodret

note: FormFeedEdition..ActionListButtons..ActionRename..Caption FormFeedEdition..ActionListButtons..ActionRename..Hint FormIngredientEditionCopy..ActionListButtons..ActionRename..Caption FormIngredientEditionCopy..ActionListButtons..ActionRename..Hint FormIngredientEditionOriginal..ActionListButtons..Acti
en: Rename
sv: Nytt namn

note: FormFeedEdition..PanelMain..SpeedButtonReplace..Hint
en: Replace the current ingredient of the diet
sv: Byt ut den aktuella råvaran i fodret

note: FormPredictionCreate..ActionListButtons..ActionReset..Caption FormPredictionCreate..ActionListButtons..ActionReset..Hint
en: Reset
sv: Återställ

note: FormMain..ComboBoxLanguage..Hint
en: Select your language
sv: Välj språk

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsSer_MAT..DisplayLabel
en: Ser / crude protein
sv: Ser / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdSer..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsSerd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsSerd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Serd
sv: smbSer

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Serine
sv: Serin

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..Caption FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..Caption
en: Single graph
sv: Enkeldiagram

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..SpeedButtonLevel..Hint
en: Sort items by incorporation rate
sv: Sortera efter inblandningsmängd

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..SpeedButtonName..Hint
en: Sort items by name
sv: Sortera efter namn

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsAmidon..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsAmidon..DisplayLabel FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxProximal0....Items.Strings FormFeedChart
en: Starch
sv: Stärkelse

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep1..Caption FormPredictionCreate..GroupBoxStep1..Caption
en: Step 1: dry matter (mandatory)
sv: Steg 1 : torrsubstans (obligatorisk)

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetCopy..GroupBoxCopyStep1..Caption
en: Step 1: ingredient reference (mandatory)
sv: Steg 1 : råvarureferens (obligatorisk)

note: FormPredictionCreate..GroupBoxStep2..Caption
en: Step 2: ash
sv: Steg 2 : aska

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep2..Caption
en: Step 2: ash (mandatory)
sv: Steg 2 : aska (obligatorisk)

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetCopy..GroupBoxCopyStep2..Caption
en: Step 2: dry matter (mandatory)
sv: Steg 2 : torrsubstans (obligatorisk)

note: FormPredictionCreate..GroupBoxStep3..Caption
en: Step 3: crude protein
sv: Steg 3 : råprotein

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep3..Caption
en: Step 3: crude protein (mandatory)
sv: Steg 3 : råprotein (obligatorisk)

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep4..Caption
en: Step 4: fibre (at least one criteria mandatory)
sv: Steg 4 : fiber (åtminstone en uppgift obligatorisk)

note: FormPredictionCreate..GroupBoxStep4..Caption
en: Step 4: fibre and/or in vitro digestibility of organic matter
sv: Steg 4 : fiber och/eller in vitrosmältbarhet för organisk substans

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep5....Caption
en: Step 5: crude fat (needed to calculate gross, metabolisable and net energy) and/or gross energy
sv: Steg 5 : råfett (behövs för beräkning av brutto-, omsättbar och netto-energi) och/eller bruttoenergi

note: FormPredictionCreate..GroupBoxStep5..Caption
en: Step 5: crude fat and/or gross energy
sv: Steg 5 : råfett och/eller bruttoenergi

note: FormPredictionCreate..GroupBoxStep6..Caption
en: Step 6: starch
sv: Steg 6 : stärkelse

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep6....Caption
en: Step 6: starch (needed to calculate metabolisable and net energy)
sv: Steg 6 : stärkelse (behövs för beräkning av omsättbar och netto-energi)

note: FormPredictionCreate..GroupBoxStep7..Caption
en: Step 7: sugars
sv: Steg 7 : socker

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep7..Caption
en: Step 7: sugars (improve the precision of the calculation)
sv: Steg 7 : socker (förbättrar säkerheten i beräkningen)

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsSucres..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsSucres..DisplayLabel FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxProximal0....Items.Strings FormFeedChart
en: Sugars
sv: Socker

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsLevelSum..DisplayLabel
en: Sum
sv: Summa

note: Vérifier
en: The name is mandatory, please enter a non-empty string.
sv: Namnet är obligatoriskt, välj en ifylld rad.

en: The sum of ingredient incorporation rates is not equal to 100% of the diet composition.
    Are you sure you want to continue?
sv: Summan av råvaror är inte 100% av fodret.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

note: Moyenne des équations significatives Utiliser le coefficient générique
en: The sum of nutrients is estimated to more than 100% of the dry matter.
    Are you sure you want to continue?
sv: Summan av näringsämnen överstiger 100% av torssubstansen.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: The sum of total amino acids is more than the crude protein.
    Are you sure you want to continue?
sv: Summan av aminosyror överstiger råprotein.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: This action could not be canceled.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: This ingredient is used in a diet.
sv: Denna råvara används i ett foder.

en: This name is already used, please specify another name.
sv: Detta namn används redan, ge ett nytt.

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzThr..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsThr..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsThr..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBEditThr..DataFi
en: Thr
sv: Treo

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsThr_MAT..DisplayLabel
en: Thr / crude protein
sv: Treo / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdThr..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsThrd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsThrd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Thrd
sv: smbTreo

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Threonine
sv: Treonin

note: FormChartHReport..QuickRepChart....Functions.DATA FormChartHReport..QuickRepChart..ReportTitle FormChartHReport..QuickRepChart..DetailBand1..QRChart1..QRDBChart1....SubTitle.Text.Strings FormChartVReport..QuickRepChart....Functions.DATA FormChartVReport..QuickRepChart..ReportTitle FormFeedCharts..Pa
en: Title
sv: Namn

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..Chart0......Foot.Text.Strings
en: To zoom in the chart, hold down the left mouse button (starting from the bottom left corner) to draw a rectangle around the area of interest
sv: För att zooma in en del, håll vänster musknapp nertryckt (starta från nedre vänstra hörnet) för att göra en rektangel över det intressanta området

note: FormFeedsCharts..PageControlFeedsChats..TabSheetSingleChart..Chart0......Foot.Text.Strings
en: To zoom out, draw a rectangle starting from the bottom right corner
sv: För att zooma ut, gör en rektangel med början i nedre högra hörnet

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsTotal..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..LabelAATot..Caption FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..LabelTotal..Caption FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..DBEditTotal..DataField FormIngredientDetail..
en: Total
sv: Totalt

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxType0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxType1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..Gro
en: Total amino acids
sv: Total mängd aminosyror

note: FormIngredientsList..PageControlLists..TabSheetAA_MAT..Caption
en: Total amino acids / crude protein
sv: Total mängd aminosyra / råprotein

note: sur frais sur matière sèche - excepté pour Composition et MS sur matière sèche
en: Total:
sv: Totalt:

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzTrp..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsTrp..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsTrp..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBEditTrp..DataFi
en: Trp
sv: Try

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsTrp_MAT..DisplayLabel
en: Trp / crude protein
sv: Try / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdTrp..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsTrpd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsTrpd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Trpd
sv: smbTry

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Tryptophan
sv: Tryptofan

note: FormMain..BitBtnTutorial..Caption
en: Tutorial
sv: Vägledning

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetPhytase..ClientDataSetPhytaseType..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPhytaseType..LookupResultField FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..DBLookupComboBoxPhytase..ListField
en: Type
sv: Typ

note: FormFeedEdition..PanelMain..GroupBoxComposition..GroupBoxPhytase..LabelType..Caption
en: Type of phytase
sv: Typ av fytas

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsTyr_MAT..DisplayLabel
en: Tyr / crude protein
sv: Tyr / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdTyr..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsTyrd..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsTyrd..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Tyrd
sv: smbTyr

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Tyrosine
sv: Tyrosin

en: Unit
sv: Enhet

note: FormMain..BitBtnOptions..Caption FormOptions..Caption
en: Units
sv: Sorter

note: FormMain..BitBtnUpdate..Caption
en: Updates
sv: Uppdateringar

note: FormFeedCreation..CheckBoxModel..Caption
en: Use the ingredient composition of an existing diet
sv: Använd sammansättningen från befintlig råvara

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsUser..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetComposition..ClientDataSetCompositionUser..FieldName
en: User
sv: Användare

note: FormIngredientsList..GroupBoxFilters..ComboBoxDatabase....Items.Strings
en: User database
sv: Användardatabas

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsVal_MAT..DisplayLabel
en: Val / crude protein
sv: Val / råprotein

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdVal..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsVald..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsVald..FieldName FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxAA..DBE
en: Vald
sv: smbVal

note: FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetSingleChart..GroupBoxChart0..ComboBoxAA0....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBoxChart1..PanelChart1..ComboBoxAA1....Items.Strings FormFeedCharts..PageControlFeedCharts..TabSheetChartsComparison..GroupBo
en: Valine
sv: Valin

en: Value
sv: Värde

note: FormFeedsList..ActionListButtons..ActionView..Caption FormIngredientsList..ActionListButtons..ActionView..Caption FormPredictionCreate..ActionListButtons..ActionView..Caption FormPredictionCreate..ActionListButtons..ActionView..Hint
en: View
sv: Visa

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetOriginal..GroupBoxOriginalStep1..LabelMSOriginalWarning..Caption
en: Warning, this value will not be editable after this step
sv: Varning, värdet kan inte ändras efter detta steg

note: FormIngredientCreation..PageControlCreation..TabSheetCopy..GroupBoxCopyStep2..LabelMSCopyWarning..Caption
en: Warning, this value will not be editable once created
sv: Varning, värdet går ej att ändra när det en gång har lagts in

note: FormMain..BitBtnWeb..Caption
en: Website
sv: Webbsida

note: FormFeedDetail..SaveDialogExport..Filter FormIngredientDetail..SaveDialogExport..Filter FormPredictionDetail..SaveDialogExport..Filter
en: XML files|*.xml
sv: XML filer|*.xml

en: You can download for free the PowerPoint viewer from Microsoft web site
sv: Du kan ladda ner PowerPoint viewer gratis från Micorsoft webbsida

en: You can download this tutorial from the website
sv: Du kan ladda ner den här handledningen från webbsidan

en: You cannot delete it.
sv: Du kan inte ta bort det.

note: Vérifier la saisie de la phytase
en: You must select a phytase name.
sv: Du måste välja ett fytas-namn.

en: You must specify a class for this ingredient.
sv: Du måste ange en kategori för den här råvaran.

en: You must specify a crude fat value or a gross energy value for this ingredient.
sv: Du måste ange ett råfett- eller bruttoenergivärde för den här råvaran.

en: You must specify a crude protein value for this ingredient.
sv: Du måste ange ett råproteinvärde för den här råvaran.

en: You must specify a dry matter value for this diet.
sv: Du måste ange ett torrsubstansvärde för det här fodret.

note: Vérifier la saisie de chaques matières premières utilisées
en: You must specify a dry matter value for this ingredient.
sv: Du måste ange ett torrsubstansvärde för den här råvaran.

en: You must specify a fiber value (crude fiber, NDF or ADF) for this ingredient.
sv: Du måste ange ett fibervärde (växttråd, NDF eller ADF) för den här råvaran.

en: You must specify a name for this diet.
sv: Du måste ge det här fodret ett namn.

en: You must specify a name for this ingredient.
sv: Du måste ge den här råvaran ett namn.

en: You must specify a phytase concentration level.
sv: Du måste ange en nivå på fytaskoncentrationen.

en: You must specify a phytase incorporation level.
sv: Du måste ange en nivå för inblandning av fytas.

note: Copie
en: You must specify a reference for this ingredient.
sv: Du måste ange en referens för den här råvaran.

en: You must specify a template for this feed.
sv: Du måste ange en mall för detta foder.

note: Création originale Vérifier la saisie
en: You must specify an ash value for this ingredient.
sv: Du måste ange en askhalt för den här råvaran.

en: You must specify an incorporation rate for this ingredient.
sv: Du måste ange inblandning för den här råvaran.

en: adult pig
sv: sugga

note: FormOptions..ComboBoxExpression....Items.Strings
en: as-fed
sv: i vara

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdAla..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdAla..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsAlad..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dAla
sv: sisAla

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsAlad_Lysd..DisplayLabel
en: dAla / dLys
sv: sisAla / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdArg..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdArg..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsArgd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dArg
sv: sisArg

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsArgd_Lysd..DisplayLabel
en: dArg / dLys
sv: sisArg / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdAsp..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdAsp..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsAspd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dAsp
sv: sisAsp

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsAspd_Lysd..DisplayLabel
en: dAsp / dLys
sv: sisAsp / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdCys..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdCys..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsCysd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dCys
sv: sisCys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsCysd_Lysd..DisplayLabel
en: dCys / dLys
sv: sisCys / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdGlu..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdGlu..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsGlud..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dGlu
sv: sisGlu

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsGlud_Lysd..DisplayLabel
en: dGlu / dLys
sv: sisGlu / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdGly..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdGly..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsGlyd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dGly
sv: sisGly

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsGlyd_Lysd..DisplayLabel
en: dGly / dLys
sv: sisGly / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdHis..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdHis..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsHisd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dHis
sv: sisHis

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsHisd_Lysd..DisplayLabel
en: dHis / dLys
sv: sisHis / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdIle..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdIle..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsIled..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dIle
sv: sisIle

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsIled_Lysd..DisplayLabel
en: dIle / dLys
sv: sisIle / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdLeu..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdLeu..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsLeud..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dLeu
sv: sisLeu

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsLeud_Lysd..DisplayLabel
en: dLeu / dLys
sv: sisLeu / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdLys..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdLys..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsLysd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dLys
sv: sisLys

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxEnergyUtilization..LabelLysd_EN..Caption FormIngredientDetail..PanelMain..GroupBoxAzote..LabelLysd_EN..Caption
en: dLys / NE
sv: sisLys / NE

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsLysd_ENt..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsLysd_ENt..DisplayLabel
en: dLys / NE, adult pig
sv: sisLys / NE, sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsLysd_ENc..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsLysd_ENc..DisplayLabel
en: dLys / NE, growing pig
sv: sisLys / NE, växande gris

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdMet..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdMet..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMetd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dMet
sv: sisMet

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsMetd_Lysd..DisplayLabel
en: dMet / dLys
sv: sisMet / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsMetCysd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsMetCysd..DisplayLabel
en: dMet+Cys
sv: sisMet+Cys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsMetCysd_Lysd..DisplayLabel
en: dMet+Cys / dLys
sv: sisMet+Cys / sisLys

note: FormPredictionDetail..PanelMain..GroupBoxProximal..LabelMOdv..Caption
en: dOMv
sv: sisOSv

note: FormFeedDetail..PanelMain..GroupBoxMinerals..LabelPd_EN..Caption
en: dP / NE
sv: smbP / NE

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPd_ENt..DisplayLabel
en: dP / NE, adult pig
sv: smbP / NE, sugga

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPd_ENc..DisplayLabel
en: dP / NE, growing pig
sv: smbP / NE, växande gris

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdPhe..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdPhe..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsPhed..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dPhe
sv: sisFen

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPhed_Lysd..DisplayLabel
en: dPhe / dLys
sv: sisFen / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsPheTyrd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPheTyrd..DisplayLabel
en: dPhe+Tyr
sv: sisFen+Tyr

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsPheTyrd_Lysd..DisplayLabel
en: dPhe+Tyr / dLys
sv: sisFen+Tyr / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdPro..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdPro..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsProd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dPro
sv: sisPro

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsProd_Lysd..DisplayLabel
en: dPro / dLys
sv: sisPro / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdSer..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdSer..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsSerd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dSer
sv: sisSer

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsSerd_Lysd..DisplayLabel
en: dSer / dLys
sv: sisSer / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdThr..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdThr..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsThrd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dThr
sv: sisTreo

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsThrd_Lysd..DisplayLabel
en: dThr / dLys
sv: sisTreo / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdTrp..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdTrp..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsTrpd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dTrp
sv: sisTry

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsTrpd_Lysd..DisplayLabel
en: dTrp / dLys
sv: sisTry / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdTyr..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdTyr..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsTyrd..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dTyr
sv: sisTyr

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsTyrd_Lysd..DisplayLabel
en: dTyr / dLys
sv: sisTyr / sisLys

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetInraAfz..ClientDataSetInraAfzdVal..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsdVal..FieldName DataModuleDeclaration..ClientDataSetIngredients..ClientDataSetIngredientsVald..DisplayLabel DataModuleDeclaration..ClientDataSetFe
en: dVal
sv: sisVal

note: DataModuleDeclaration..ClientDataSetFeeds..ClientDataSetFeedsVald_Lysd..DisplayLabel
en: dVal / dLys
sv: sisVal / sisLys

note: FormOptions..ComboBoxExpression....Items.Strings
en: dry matter basis (DM)
sv: i torrsubstans (TS)

note: Digestibilité fécale de l'azote
en: growing pig
sv: växande gris

en: ratio
sv: förhållande
