EvaPig 1.x - en to fr translation catalogue (363 entries)

en: %s: driver missing
fr: %s : pilote manquant

en: %s: file not found
fr: %s : fichier introuvable

en: (All)
fr: (Tous)

en: Add the current ingredient to the diet
fr: Ajouter la matière première courante à la composition du régime

en: Adult pig
fr: Porc adulte

en: Ala / crude protein
fr: Ala / matières azotées

en: Alad
fr: dAla

en: Amino acids
fr: Acides aminés

en: Amino acids profiles
fr: Profils acides aminés

en: Amino acids profiles (digestible amino acid / digestible lysine)
fr: Profils des acides aminés (acides aminés digestibles / lysine digestible)

en: Are sure you want to delete this record?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cet enregistrement ?

en: Arg / crude protein
fr: Arg / matières azotées

en: Argd
fr: dArg

en: Ash
fr: Cendres

en: Asp / crude protein
fr: Asp / matières azotées

en: Aspartic acid
fr: Acide aspartique

en: Aspd
fr: dAsp

en: Ca / dP
fr: Ca / Pd

en: Calculator
fr: Calculateur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Chlorine
fr: Chlore

en: Chlorine (Cl)
fr: Chlore (Cl)

en: Class
fr: Classe

en: Close
fr: Fermer

en: Comment
fr: Commenter

en: Comments
fr: Commentaire

en: Configuration of units for displaying
fr: Configuration des unités pour l'affichage

en: Contribution of ingredients
fr: Contribution des matières premières

en: Copy of "%s"
fr: Copie de "%s"

en: Create
fr: Créer

en: Create a new diet
fr: Créer un nouveau régime

en: Create from chemical composition
fr: Création à partir de la composition chimique

en: Create using a reference (recommended)
fr: Création à partir d'une matière première de référence (recommandé)

en: Credits
fr: Crédits

en: Criteria selection
fr: Sélection du critère

en: Crude fat
fr: Matières grasses

en: Crude fibre
fr: Cellulose brute

en: Crude protein
fr: Matières azotées

en: Cys / crude protein
fr: Cys / matières azotées

en: Cysd
fr: dCys

en: Cysteine
fr: Cystéine

en: DE, adult pig
fr: ED, porc adulte

en: DE, adult pig / DE, growing pig
fr: ED, porc adulte / ED, porc croissance

en: DE, growing pig
fr: ED, porc croissance

en: DM
fr: MS

en: Database
fr: Base de données

en: Definition
fr: Définition

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete the current diet
fr: Supprimer le régime courant

en: Delete the current ingredient
fr: Supprimer la matière première courante

en: Diet
fr: Régime

en: Diet #1
fr: Régime N°1

en: Diet #2
fr: Régime N°2

en: Diet #3
fr: Régime N°3

en: Diet #4
fr: Régime N°4

en: Diet #5
fr: Régime N°5

en: Diet #6
fr: Régime N°6

en: Diet composition
fr: Composition du régime

en: Diet creation
fr: Création du régime

en: Diet graphs
fr: Graphiques du régime

en: Diet modification
fr: Modification du régime

en: Diets
fr: Régimes

en: Diets comparison graphs
fr: Graphiques de comparaison de régimes

en: Digestibility
fr: Digestibilité

en: Digestibility of amino acids
fr: Digestibilité des acides aminés

en: Digestible P (dP)
fr: P digestible (Pd)

en: Digestible amino acids
fr: Acides aminés digestibles

en: Digestible energy (DE)
fr: Energie digestible (ED)

en: Digestible energy (adult pig)
fr: Energie digestible (porc adulte)

en: Digestible energy (growing pig)
fr: Energie digestible (porc croissance)

en: Digestible lysine / NE
fr: Lysine digestible / EN

en: Digestible lysine / Net energy (adult pig)
fr: Lysine digestible / Energie nette (porc adulte)

en: Digestible lysine / Net energy (growing pig)
fr: Lysine digestible / Energie nette (porc croissance)

en: Digestible phosphorus
fr: Phosphore digestible

en: Digestible phosphorus / NE
fr: Phosphore digestible / EN

en: Digestible phosphorus / Net energy (adult pig)
fr: Phosphore digestible / Energie nette (porc adulte)

en: Digestible phosphorus / Net energy (growing pig)
fr: Phosphore digestible / Energie nette (porc croissance)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disclaimer
fr: Mentions légales

en: Display chemical and nutritional characteristics of the current diet
fr: Afficher les caractéristiques chimiques et nutritionnelles du régime courant

en: Display diets comparison graphs
fr: Afficher les graphiques de comparaison de régimes

en: Display graphs of the current diet
fr: Afficher les graphiques du régime courant

en: Dry matter
fr: Matière sèche

en: Ed (DE / GE)
fr: dE (ED / EB)

en: Ed, adult pig
fr: dE, porc adulte

en: Ed, growing pig
fr: dE, porc croissance

en: Electrolyte balance
fr: Bilan électrolytique

en: Enabled
fr: Activé

en: Energy
fr: Energie

en: Energy bonus
fr: Bonus énergie

en: Energy bonus, adult pig
fr: Bonus énergie, porc adulte

en: Energy bonus, growing pig
fr: Bonus énergie, porc croissance

en: Energy calculator
fr: Calculateur d'énergie

en: Energy ratios
fr: Rapports énergie

en: Energy utilization
fr: Utilisation de l'énergie

en: Energy values
fr: Valeurs énergétiques

en: Energy, protein and mineral values
fr: Valeurs énergétique, protéique et minérale

en: Export data from the current diet
fr: Exporter les données du régime courant

en: Export data from the current ingredient
fr: Exporter les données de la matière première courante

en: Export data to Excel
fr: Exporter les données vers Excel

en: Faecal nitrogen digestibility
fr: Digestibilité fécale de l'azote

en: Filters
fr: Filtres

en: GE
fr: EB

en: General expression
fr: Expression générale

en: Generating page %p
fr: Génération de la page %d

en: Glu / crude protein
fr: Glu / matières azotées

en: Glud
fr: dGlu

en: Glutamic acid
fr: Acide glutamique

en: Gly / crude protein
fr: Gly / matières azotées

en: Glyd
fr: dGly

en: Grams digestible phosphorus for 500 IU phytase
fr: Grammes de phosphore digestible pour 500 UI de phytase

en: Graph #1
fr: Graphique N°1

en: Graph #2
fr: Graphique N°2

en: Graph #3
fr: Graphique N°3

en: Graph #4
fr: Graphique N°4

en: Graph report
fr: Rapport de graphique

en: Graphs
fr: Graphiques

en: Graphs comparison
fr: Comparaison de graphiques

en: Gross energy
fr: Energie brute

en: Gross energy (GE)
fr: Energie brute (EB)

en: Growing pig
fr: Porc croissance

en: Help
fr: Aide

en: His / crude protein
fr: His / matières azotées

en: Hisd
fr: dHis

en: IU/g phytase
fr: UI/g phytase

en: IU/kg
fr: UI/kg

en: IU/kg feed
fr: UI/kg aliment

en: If you are not sure of this, leave it blank and it will be calculated
fr: En cas de doute ne renseignez pas cette valeur afin qu'elle soit calculée

en: If you do not have this information, you must provide the gross energy value
fr: Si vous n'avez pas cette information, vous devez saisir l'énergie brute

en: Ile / crude protein
fr: Ile / matières azotées

en: Iled
fr: dIle

en: In vitro digestibility of organic matter
fr: Digestibilité in vitro de la matière organique

en: In vitro digestible organic matter
fr: Matière organique digestible in vitro

en: Incorporation level
fr: Taux d'incorporation

en: Ingredient
fr: Matière première

en: Ingredient composition
fr: Composition en matières premières

en: Ingredient creation
fr: Création d'une matière première

en: Ingredient modification
fr: Modification d'une matière première

en: Ingredients
fr: Matières premières

en: Invalid data format
fr: Format de données incorrect

en: Label
fr: Libellé

en: Leu / crude protein
fr: Leu / matières azotées

en: Leud
fr: dLeu

en: Level
fr: Quantité

en: Level of incorporation
fr: Taux d'incorporation

en: Lys / crude protein
fr: Lys / matières azotées

en: Lysd
fr: dLys

en: ME / DE
fr: EM / ED

en: ME / DE, adult pig
fr: EM / ED, porc adulte

en: ME / DE, growing pig
fr: EM / ED, porc croissance

en: ME, adult pig
fr: EM, porc adulte

en: ME, adult pig / ME, growing pig
fr: EM, porc adulte / EM, porc croissance

en: ME, growing pig
fr: EM, porc croissance

en: Mash
fr: Farine

en: Met / crude protein
fr: Met / matières azotées

en: Met+Cys / crude protein
fr: Met+Cys / matières azotées

en: Met+Cysd
fr: dMet+Cys

en: Metabolisable energy (ME)
fr: Energie métabolisable (EM)

en: Metabolisable energy (adult pig)
fr: Energie métabolisable (porc adulte)

en: Metabolisable energy (growing pig)
fr: Energie métabolisable (porc croissance)

en: Metd
fr: dMet

en: Methionine
fr: Méthionine

en: Methionine + Cysteine
fr: Méthionine + Cystéine

en: Minerals
fr: Minéraux

en: Missing chemical or nutritional values for an ingredient will not be calculated in diets that include this ingredient
fr: Les critères de composition chimique et nutritionnelle non renseignés pour une matière première ne seront pas calculés pour les régimes dans lesquels elle sera incorporée

en: Modify
fr: Modifier

en: Modify diet formulation
fr: Modifier la formulation du régime

en: Modify the current ingredient
fr: Modifier la matière première courante

en: Move down the current item
fr: Descendre d'un cran l'élément courant

en: Move up the current item
fr: Monter d'un cran l'élément courant

en: NB: values in italics represent information which has been inherited from reference tables since it has not been filled in
fr: NB : les valeurs en italique représentent des informations non renseignées qui ont été héritées des tables de référence

en: NE / ME
fr: EN / EM

en: NE / ME, adult pig
fr: EN / EM, porc adulte

en: NE / ME, growing pig
fr: EN / EM, porc croissance

en: NE, adult pig
fr: EN, porc adulte

en: NE, adult pig / NE, growing pig
fr: EN, porc adulte / EN, porc croissance

en: NE, growing pig
fr: EN, porc croissance

en: Name
fr: Nom

en: Nd
fr: dN

en: Nd, adult pig
fr: dN, porc adulte

en: Nd, growing pig
fr: dN, porc croissance

en: Net energy (NE)
fr: Energie nette (EN)

en: Net energy (adult pig)
fr: Energie nette (porc adulte)

en: Net energy (growing pig)
fr: Energie nette (porc croissance)

en: Next
fr: Suivant

en: Nutritional value of diets
fr: Valeur nutritionnelle des régimes

en: Nutritional value of ingredients
fr: Valeur nutritionnelle des matières premières

en: OMdv
fr: dMOv

en: Origin
fr: Source

en: Original item
fr: Création originale

en: Others
fr: Autres

en: Output options
fr: Option de sortie

en: PPS file type is not supported
fr: Le type de fichier PPS n'est pas supporté

en: Pd
fr: dP

en: Pd, mash
fr: dP, farine

en: Pd, pellet
fr: dP, granulé

en: Pellet
fr: Granulé

en: Phe / crude protein
fr: Phe / matières azotées

en: Phe+Tyr / crude protein
fr: Phe+Tyr / matières azotées

en: Phe+Tyrd
fr: dPhe+Tyr

en: Phed
fr: dPhe

en: Phenylalanine
fr: Phénylalanine

en: Phenylalanine + Tyrosine
fr: Phénylalanine + Tyrosine

en: Phosphorus
fr: Phosphore

en: Phosphorus (P)
fr: Phosphore (P)

en: Phosphorus digestibility
fr: Digestibilité du phosphore

en: Physical form
fr: Présentation

en: Phytase ID
fr: N° de phytase

en: Phytase concentration
fr: Concentration de phytase

en: Phytase incorporation
fr: Incorporation de phytase

en: Phytase level
fr: Niveau de phytase

en: Phytase supplementation
fr: Supplémentation de phytase

en: Phytase type
fr: Type de phytase

en: Prediction of diets energy value from chemical composition
fr: Estimation de la valeur énergétique des régimes à partir de la composition chimique

en: Print
fr: Imprimer

en: Print the report of the current diet
fr: Imprimer le rapport du régime courant

en: Print the report of the current ingredient
fr: Imprimer le rapport de la matière première courante

en: Printing page %p
fr: Impression de la page %d

en: Pro / crude protein
fr: Pro / matières azotées

en: Prod
fr: dPro

en: Profile
fr: Profil

en: Proximate analysis
fr: Analyse proximale

en: Quit
fr: Quitter

en: Ratio
fr: Rapport

en: Reference
fr: Référence

en: Reference tables
fr: Tables de référence

en: Reference tables of composition and nutritional values of feed materials for pigs
fr: Tables de référence de composition et de valeur nutritive des matières premières pour les porcs

en: Remainder
fr: Reste

en: Remark: without crude fat and starch, only the digestibility values will be calculated
fr: Remarque : si les matières grasses et l'amidon ne sont pas fournis, seule l'énergie digestible pourra être calculée

en: Remove the current item from the diet
fr: Supprimer l'élément courant de la composition du régime

en: Rename
fr: Renommer

en: Replace the current ingredient of the diet
fr: Remplacer la matière première courante du régime

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Select your language
fr: Choisissez votre langue

en: Ser / crude protein
fr: Ser / matières azotées

en: Serd
fr: dSer

en: Serine
fr: Sérine

en: Single graph
fr: Graphique unique

en: Sort items by incorporation rate
fr: Trier les éléments par leur taux d'incorporation

en: Sort items by name
fr: Trier les éléments par leur nom

en: Starch
fr: Amidon

en: Step 1: dry matter (mandatory)
fr: Etape 1 : matière sèche (obligatoire)

en: Step 1: ingredient reference (mandatory)
fr: Etape1 : matière première de référence (obligatoire)

en: Step 2: ash
fr: Etape 2 : cendres

en: Step 2: ash (mandatory)
fr: Etape 2 : cendres (obligatoire)

en: Step 2: dry matter (mandatory)
fr: Etape 2 : matière sèche (obligatoire)

en: Step 3: crude protein
fr: Etape 3 : matières azotées

en: Step 3: crude protein (mandatory)
fr: Etape 3 : matières azotées (obligatoire)

en: Step 4: fibre (at least one criteria mandatory)
fr: Etape 4 : fibre (au moins un critère obligatoire)

en: Step 4: fibre and/or in vitro digestibility of organic matter
fr: Etape 4 : fibre et/ou digestibilité in vitro de la matière organique

en: Step 5: crude fat (needed to calculate gross, metabolisable and net energy) and/or gross energy
fr: Etape 5 : matières grasses (nécessaire pour calculer les valeurs d'énergie brute, métabolisable et nette) et/ou énergie brute

en: Step 5: crude fat and/or gross energy
fr: Etape 5 : matières grasses et/ou énergie brute

en: Step 6: starch
fr: Etape 6 : amidon

en: Step 6: starch (needed to calculate metabolisable and net energy)
fr: Etape 6 : amidon (nécessaire pour calculer les valeurs d'énergie brute, métabolisable et nette)

en: Step 7: sugars
fr: Etape 7 : sucres

en: Step 7: sugars (improve the precision of the calculation)
fr: Etape 7 : sucres (améliore la précision des calculs)

en: Sugars
fr: Sucres

en: Sum
fr: Somme

en: The name is mandatory, please enter a non-empty string.
fr: Le nom est obligatoire, merci de saisir une chaîne de caractères non vide.

en: The sum of ingredient incorporation rates is not equal to 100% of the diet composition.
    Are you sure you want to continue?
fr: La somme des taux d'incorporation des ingrédients n'est pas égale à 100% de la composition du régime.
    Etes-vous certain de vouloir continuer ?

en: The sum of nutrients is estimated to more than 100% of the dry matter.
    Are you sure you want to continue?
fr: La somme des nutriments est estimée supérieure à 100% de la matière sèche.
    Etes-vous certain de vouloir continuer ?

en: The sum of total amino acids is more than the crude protein.
    Are you sure you want to continue?
fr: La somme des acides aminés totaux est supérieure à la matière azoté totale.
    Etes-vous certain de vouloir continuer ?

en: This action could not be canceled.
fr: Cette action ne pourra pas être annulée.

en: This ingredient is used in a diet.
fr: Cette matière première est utilisée par un aliment.

en: This name is already used, please specify another name.
fr: Ce nom est déjà utilisé, veuillez en choisir un autre.

en: Thr / crude protein
fr: Thr / matières azotées

en: Thrd
fr: dThr

en: Threonine
fr: Thréonine

en: Title
fr: Titre

en: To zoom in the chart, hold down the left mouse button (starting from the bottom left corner) to draw a rectangle around the area of interest
fr: Pour zoomer le graphique, appuyer sur le bouton gauche de la souris (en partant du coin supérieur gauche) pour dessiner un rectangle autour de la zone à agrandir

en: To zoom out, draw a rectangle starting from the bottom right corner
fr: Pour dézoomer, dessiner un rectangle en partant du coin inférieur droit

en: Total amino acids
fr: Acides aminés totaux

en: Total amino acids / crude protein
fr: Acides aminés totaux / matières azotées

en: Total:
fr: Total :

en: Trp / crude protein
fr: Trp / matières azotées

en: Trpd
fr: dTrp

en: Tryptophan
fr: Tryptophane

en: Tutorial
fr: Didacticiel

en: Type of phytase
fr: Type de phytase

en: Tyr / crude protein
fr: Tyr / matières azotées

en: Tyrd
fr: dTyr

en: Unit
fr: Unité

en: Units
fr: Unités

en: Unknown error: %s %s %s
fr: Erreur inconnue : %s %s %s

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Use the ingredient composition of an existing diet
fr: Utiliser la composition en matières premières d'un régime existant

en: User
fr: Utilisateur

en: User database
fr: Base de données utilisateur

en: Val / crude protein
fr: Val / matières azotées

en: Vald
fr: dVal

en: Value
fr: Valeur

en: View
fr: Visualiser

en: Warning, this value will not be editable after this step
fr: Attention, cette valeur ne pourra être modifiée après cette étape

en: Warning, this value will not be editable once created
fr: Attention, cette valeur ne pourra être modifiée après la création

en: Website
fr: Site Web

en: XML files|*.xml
fr: Fichiers XML|*.xml

en: You can download for free the PowerPoint viewer from Microsoft web site
fr: Vous pouvez télécharger gratuitement la visionneuse PowerPoint sur le site Internet de Microsoft

en: You can download this tutorial from the website
fr: Vous pouvez télécharger ce didacticiel sur le site Web

en: You cannot delete it.
fr: Vous ne pouvez pas la supprimer.

en: You must select a phytase name.
fr: Vous devez choisir un nom de phytase.

en: You must specify a class for this ingredient.
fr: Vous devez spécifier une classe pour cette matière première.

en: You must specify a crude fat value or a gross energy value for this ingredient.
fr: Vous devez spécifier la mesure de matières grasses ou d'énergie brute de cette matière première.

en: You must specify a crude protein value for this ingredient.
fr: Vous devez spécifier la mesure de matières azotés de cette matière première.

en: You must specify a dry matter value for this diet.
fr: Vous devez spécifier la mesure de matière sèche de ce régime.

en: You must specify a dry matter value for this ingredient.
fr: Vous devez spécifier la mesure de matière sèche de cette matière première.

en: You must specify a fiber value (crude fiber, NDF or ADF) for this ingredient.
fr: Vous devez spécifier une mesure de fibres (cellulose brute, NDF ou ADF) pour cette matière première.

en: You must specify a name for this diet.
fr: Vous devez spécifier un nom pour ce régime.

en: You must specify a name for this ingredient.
fr: Vous devez spécifier un nom pour cette matière première.

en: You must specify a phytase concentration level.
fr: Vous devez spécifier la concentration de la phytase.

en: You must specify a phytase incorporation level.
fr: Vous devez spécifier le taux d'incorporation de la phytase.

en: You must specify a reference for this ingredient.
fr: Vous devez spécifier une référence pour cette matière première.

en: You must specify a template for this feed.
fr: Vous devez spécifier un modèle pour ce régime.

en: You must specify an ash value for this ingredient.
fr: Vous devez spécifier la mesure de cendres de cette matière première.

en: You must specify an incorporation rate for this ingredient.
fr: Vous devez spécifier un taux d'incorporation pour cette matière première.

en: adult pig
fr: porc adulte

en: as-fed
fr: sur frais

en: dAla
fr: Alad

en: dAla / dLys
fr: Alad / Lysd

en: dArg
fr: Argd

en: dArg / dLys
fr: Argd / Lysd

en: dAsp
fr: Aspd

en: dAsp / dLys
fr: Aspd / Lysd

en: dCys
fr: Cysd

en: dCys / dLys
fr: Cysd / Lysd

en: dGlu
fr: Glud

en: dGlu / dLys
fr: Glud / Lysd

en: dGly
fr: Glyd

en: dGly / dLys
fr: Glyd / Lysd

en: dHis
fr: Hisd

en: dHis / dLys
fr: Hisd / Lysd

en: dIle
fr: Iled

en: dIle / dLys
fr: Iled / Lysd

en: dLeu
fr: Leud

en: dLeu / dLys
fr: Leud / Lysd

en: dLys
fr: Lysd

en: dLys / NE, adult pig
fr: Lysd / EN, porc adulte

en: dLys / NE, growing pig
fr: Lysd / EN, porc croissance

en: dMet
fr: Metd

en: dMet / dLys
fr: Metd / Lysd

en: dMet+Cys
fr: Met+Cysd

en: dMet+Cys / dLys
fr: Met+Cysd / Lysd

en: dOMv
fr: MOdv

en: dP / NE, adult pig
fr: Pd / EN, porc adulte

en: dP / NE, growing pig
fr: Pd / EN, porc croissance

en: dPhe
fr: Phed

en: dPhe / dLys
fr: Phed / Lysd

en: dPhe+Tyr
fr: Phe+Tyrd

en: dPhe+Tyr / dLys
fr: Phe+Tyrd / Lysd

en: dPro
fr: Prod

en: dPro / dLys
fr: Prod / Lysd

en: dSer
fr: Serd

en: dSer / dLys
fr: Serd / Lysd

en: dThr
fr: Thrd

en: dThr / dLys
fr: Thrd / Lysd

en: dTrp
fr: Trpd

en: dTrp / dLys
fr: Trpd / Lysd

en: dTyr
fr: Tyrd

en: dTyr / dLys
fr: Tyrd / Lysd

en: dVal
fr: Vald

en: dVal / dLys
fr: Vald / Lysd

en: dry matter basis (DM)
fr: sur matière sèche (MS)

en: growing pig
fr: porc croissance

en: ratio
fr: rapport
