cupsdconf - en to es translation catalogue (84 entries)

note: Language in the asian country of approximately the same name
en: Abkhazian
es: Abkhaz

note: Language in Albania
en: Albanian
es: Albano

en: American English
es: Inglés (América)

en: Arabic
es: Árabe

note: Language in Armenia
en: Armenian
es: Armenio

en: Australian English
es: Inglés (Australia)

en: Austrian German
es: Alemán (Austria)

note: Asian language from a nation of the same name
en: Azerbaijani
es: Azerbaiyaní

note: Spoken in a small part of Spain
en: Basque
es: Vasco

note: East Europe
en: Belarusian
es: Bieloruso

note: Language in Bangladesh
en: Bengali
es: Bengalí

note: Language in Bosnia-Herzegovina, Europe
en: Bosnian
es: Bosnio

note: Language in small part of France
en: Breton
es: Bretón

note: Language of Brazil
en: Brazilian Portuguese
es: Portugués (Brasil)

note: Language of England
en: British English
es: Inglés (Reino Unido)

note: Language of Bulgaria, Europe
en: Bulgarian
es: Búlgaro

note: Language of Burma, Asia
en: Burmese
es: Birmano

en: Canadian English
es: Inglés (Canadá)

note: Language of Andorra, a small part of France and a small part of Spain
en: Catalan
es: Catalán

note: language of Chechnya, Asia
en: Chechen
es: Checheno

en: Chinese
es: Chino

note: Corsica is the island south of France, that belongs to France
en: Corsican
es: Corsicano

note: Croatia is just east of Italy
en: Croatian
es: Croata

note: Language of the Czech Republic, Europe
en: Czech
es: Checo

note: Language of Denmark
en: Danish
es: Danés

note: Language of Netherlands (Holland) and half of Belgium (often named Flamish)
en: Dutch
es: Holandés

en: English
es: Inglés

note: Estonia is in the baltics, just west of Russia
en: Estonian
es: Estón

note: The same language as Dutch, but the version that is spoken in Belgium, Europe
en: Flemish
es: Flamenco

note: Finland is in north Europe
en: Finnish
es: Finlandés

note: Language of France
en: French
es: Francés

note: Language of a small region in the north of Netherlands and Germany
en: Frisian
es: Frisio

note: A language spoken in Scotland, north of England
en: Gaelic
es: Gaélico

note: The most widely used language of Georgia, a country that neighbors Turkey (middle east)
en: Georgian
es: Georgiano

note: Language of Germany, Austria and others
en: German
es: Alemán

note: Language of Greece
en: Greek
es: Griego

note: Language of Greenland, the largest island in the world, located in North America but belongs to Denmark, Europe
en: Greenlandic
es: Groenlándico

note: Language spoken on haiti and The Bahamas (amongst immigrants). Also named Creole.
en: Haitian
es: Haitiano

note: Language of Israel
en: Hebrew
es: Hebreo

note: The language of Hungary, Europe
en: Hungarian
es: Húngaro

note: The language of iceland, Europe
en: Icelandic
es: Islandés

note: Official language of Indonesia, Asia, a modified form of Malay
en: Indonesian
es: Indonesio

note: Language of Italy, Europe
en: Italian
es: Italiano

note: Language of Ireland, Europe
en: Irish
es: Irlandés

note: Language spoken in Indonesia and Suriname. Java is the most densely populated island in Indonesia, Asia.
en: Javanese
es: Javanés

note: Language of Japan, Asia
en: Japanese
es: Japonés

note: Language of Korea, Asia
en: Korean
es: Coreano

note: Language spoken in northern Iraq, East Turkey and northern Iran
en: Kurdish
es: Kurdo

note: Language of the ancient romans. Language used by the catholic christian church.
en: Latin
es: Latín

note: Language of Latvia, North Europe
en: Latvian
es: Letón

note: Language of Lithuania, North Europe
en: Lithuanian
es: Lituano

note: Language of Luxembourgh, Europe
en: Luxembourgish
es: Luxemburgués

note: Language of the republic of macedonia, East of Italy, north of Greece
en: Macedonian
es: Macedonio

note: Language on Malta, an Island in the mediterranean, the ocean between europe and africa
en: Maltese
es: Maltés

note: The language of Moldavia, Asia
en: Moldavian
es: Moldavo

note: Language of Mongolia, north of China
en: Mongolian
es: Mongol

note: An official language in New Zealand (besides English)
en: Maori
es: Maorí

note: Language of the country Nepal
en: Nepali
es: Nepalí

note: The common name of the language, which in Norway, Europe, is named "Bokmaal"
en: Norwegian
es: Noruego

note: The language in Norway, Europe, that is very close to Danish
en: Norwegian Bokmaal
es: Noruego (Bokmaal)

note: The language that is spoken in mostly western Norway
en: Norwegian Nynorsk
es: Noruego (Nynorsk)

note: Language of Iran, Asia
en: Persian
es: Persa

note: Language of Poland, Europe
en: Polish
es: Polaco

note: Language of Portugal, Europe
en: Portuguese
es: Portugués

note: Language in a part of Switzerland, Europe
en: Raeto-Romance
es: Reto-Romano

note: Language of Romania, Europe
en: Romanian
es: Rumano

note: Language of Russia
en: Russian
es: Ruso

note: Language of Serbia, east of Italy
en: Serbian
es: Serbio

note: Language of Slovakia, central Europe
en: Slovak
es: Eslovaco

note: Language of Slovenia, east of italy
en: Slovenian
es: Eslovenio

note: Language of Somalia, East Africa
en: Somali
es: Somalí

note: Language of Spain, Europe
en: Spanish
es: Español

note: Language spoken in Africa
en: Swahili
es: Suajili

note: Language of Sweden, North Europe
en: Swedish
es: Sueco

note: Most widely spoken language in Switzerland
en: Swiss German
es: Alemán (Suiza)

note: Language of Tajikistan, a former soviet republic
en: Tajik
es: Tayico

note: Language of Tibet, close to China
en: Tibetan
es: Tibetano

note: Language of Turkey
en: Turkish
es: Turco

note: language of Ukraine
en: Ukrainian
es: Ucraniano

note: language of Uzbekistan, a former soviet republic
en: Uzbek
es: Uzbeco

note: Language of Vietnam, Indochina
en: Vietnamese
es: Vietnamita

note: The french spoken in south Belgium, Europe
en: Walloon
es: Valón

note: The language in Wales, Great Britain, Europe
en: Welsh
es: Galés

note: Language spoken in South Africa
en: Zulu
es: Zulú
