cupsdconf - en to pt_BR translation catalogue (79 entries)

note: Language in Albania
en: Albanian
pt_BR: Albanês

en: American English
pt_BR: Inglês Americano

en: Arabic
pt_BR: Arábico

note: Language in Armenia
en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Australian English
pt_BR: Inglês Australiano

en: Austrian German
pt_BR: Alemão Austríaco

note: Asian language from a nation of the same name
en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijão

note: Spoken in a small part of Spain
en: Basque
pt_BR: Basco

note: East Europe
en: Belarusian
pt_BR: Bielo-russo

note: Language in Bangladesh
en: Bengali
pt_BR: Bengalês

note: Language in Bosnia-Herzegovina, Europe
en: Bosnian
pt_BR: Bósnio

note: Language in small part of France
en: Breton
pt_BR: Bretão

note: Language of Brazil
en: Brazilian Portuguese
pt_BR: Português Brasileiro

note: Language of England
en: British English
pt_BR: Inglês Bretão

note: Language of Bulgaria, Europe
en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

note: Language of Burma, Asia
en: Burmese
pt_BR: Burmes

en: Canadian English
pt_BR: Inglês Canadense

note: Language of Andorra, a small part of France and a small part of Spain
en: Catalan
pt_BR: Catalão

note: language of Chechnya, Asia
en: Chechen
pt_BR: Checheno

en: Chinese
pt_BR: Chinês

note: Corsica is the island south of France, that belongs to France
en: Corsican
pt_BR: Córsego

note: Croatia is just east of Italy
en: Croatian
pt_BR: Croata

note: Language of the Czech Republic, Europe
en: Czech
pt_BR: Checo

note: Language of Denmark
en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

note: Language of Netherlands (Holland) and half of Belgium (often named Flamish)
en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: English
pt_BR: Inglês

note: Estonia is in the baltics, just west of Russia
en: Estonian
pt_BR: Estoniano

note: The same language as Dutch, but the version that is spoken in Belgium, Europe
en: Flemish
pt_BR: Holandês Dialetos

note: Finland is in north Europe
en: Finnish
pt_BR: Finlandês

note: Language of France
en: French
pt_BR: Francês

note: Language of a small region in the north of Netherlands and Germany
en: Frisian
pt_BR: Frisão

note: A language spoken in Scotland, north of England
en: Gaelic
pt_BR: Gaulês

note: The most widely used language of Georgia, a country that neighbors Turkey (middle east)
en: Georgian
pt_BR: Georgiano

note: Language of Germany, Austria and others
en: German
pt_BR: Alemão

note: Language of Greece
en: Greek
pt_BR: Grego

note: Language of Greenland, the largest island in the world, located in North America but belongs to Denmark, Europe
en: Greenlandic
pt_BR: Groenlandês

note: Language spoken on haiti and The Bahamas (amongst immigrants). Also named Creole.
en: Haitian
pt_BR: Haitiano

note: Language of Israel
en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

note: The largest language in India
en: Hindi
pt_BR: Hindu

note: The language of Hungary, Europe
en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

note: The language of iceland, Europe
en: Icelandic
pt_BR: Islandês

note: Official language of Indonesia, Asia, a modified form of Malay
en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

note: Language of Italy, Europe
en: Italian
pt_BR: Italiano

note: Language of Ireland, Europe
en: Irish
pt_BR: Irlandês

note: Language spoken in Indonesia and Suriname. Java is the most densely populated island in Indonesia, Asia.
en: Javanese
pt_BR: Javanês

note: Language of Japan, Asia
en: Japanese
pt_BR: Japonês

note: Language of Korea, Asia
en: Korean
pt_BR: Coreano

note: Language spoken in northern Iraq, East Turkey and northern Iran
en: Kurdish
pt_BR: Curdo

note: Language of the ancient romans. Language used by the catholic christian church.
en: Latin
pt_BR: Latim

note: Language of Latvia, North Europe
en: Latvian
pt_BR: Letoniano

note: Language of Lithuania, North Europe
en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

note: Language of Luxembourgh, Europe
en: Luxembourgish
pt_BR: Luxemburguês

note: Language of the republic of macedonia, East of Italy, north of Greece
en: Macedonian
pt_BR: Macedoniano

note: Language on Malta, an Island in the mediterranean, the ocean between europe and africa
en: Maltese
pt_BR: Maltês

note: The language of Moldavia, Asia
en: Moldavian
pt_BR: Moldávio

note: Language of Mongolia, north of China
en: Mongolian
pt_BR: Mongólio

note: Language of the country Nepal
en: Nepali
pt_BR: Nepalês

note: The common name of the language, which in Norway, Europe, is named "Bokmaal"
en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

note: The language in Norway, Europe, that is very close to Danish
en: Norwegian Bokmaal
pt_BR: Norueguês Dinamarca

note: Language of Iran, Asia
en: Persian
pt_BR: Persa

note: Language of Poland, Europe
en: Polish
pt_BR: Polonês

note: Language of Portugal, Europe
en: Portuguese
pt_BR: Português

note: Language of Romania, Europe
en: Romanian
pt_BR: Romeno

note: Language of Russia
en: Russian
pt_BR: Russo

note: Language of Serbia, east of Italy
en: Serbian
pt_BR: Sérvio

note: Language of Slovakia, central Europe
en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

note: Language of Slovenia, east of italy
en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

note: Language of Somalia, East Africa
en: Somali
pt_BR: Somalês

note: Language of Spain, Europe
en: Spanish
pt_BR: Espanhol

note: Language of Sweden, North Europe
en: Swedish
pt_BR: Sueco

note: Most widely spoken language in Switzerland
en: Swiss German
pt_BR: Alemão Suíço

note: Language of Tajikistan, a former soviet republic
en: Tajik
pt_BR: Taji

note: Language of Thailand, Asia
en: Thai
pt_BR: Tailandês

note: Language of Tibet, close to China
en: Tibetan
pt_BR: Tibetano

note: Language of Turkey
en: Turkish
pt_BR: Turco

note: language of Ukraine
en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

note: Language of Vietnam, Indochina
en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamês

note: The french spoken in south Belgium, Europe
en: Walloon
pt_BR: Francês Belga

note: The language in Wales, Great Britain, Europe
en: Welsh
pt_BR: Galês
